Recenzja kryminału Dziewczyna ze śniegiem we włosach

Dziewczyna ze śniegiem we włosach to szwedzki kryminał z 2012 roku. Jego autorką jest Ninni Schulman, a powieść to jej debiut pisarski.

O czym opowiada książka

Główną bohaterką powieści jest Magdalena Hannson. Po wielu osobistych problemach, które związane były z trudnym rozwodem, postanawia wrócić z synem do swojego rodzinnego miasta Hagfors. Dostaje pracę w lokalnej gazecie, jako dziennikarka. Ma nadzieję, że ta praca pomoże jej odbudować się psychicznie i zacząć nowe spokojne życie, chociaż jej były mąż żartuje z tego zajęcia.

Spokojną i trochę nudną pracę przerywa miejscowa sensacja. Podczas nocy sylwestrowej przepada bez wieści szesnastoletnia Hedda. Policja rozpoczyna poszukiwania, jednak bez rezultatu. Dodatkowo pracę utrudniają mróz i śnieg. Po pewnym czasie zostają odnalezione zwłoki jeszcze innej dziewczyny. Mieszkańcy spokojnego miasteczka czują się zagrożeni, szczególnie wobec swoich dzieci. W śledztwo angażuje się też Magdalena, która bardzo pomaga policji. Pozostaje jednak pytanie bez odpowiedzi – czy uda im się rozwiązać zagadkę do końca?

Podsumowanie recenzji

Dziewczyna ze śniegiem we włosach” to do dobry, klimatyczny kryminał. Czytelnik nie może przewidzieć, jak historia się potoczy i jak się zakończy. Smaku dodaje też klimat Szwecji – przedstawionej, jako mroźna i tajemnicza kraina, w której może wydarzyć się wszystko.

Wielowątkowa narracja także zasługuje na uznanie. Dzięki temu zabiegowi czytelnik wie, co się dzieje u poszczególnych postaci, a każda z nich dokłada coś od siebie do tej historii, zaś udział każdego bohatera nie pozostaje bez znaczenia.

Zbrodnia jest tylko jednym z tematów książki. Pisarka stworzyła historię z wieloma wątkami pobocznymi. Każdy z nich przykuwa uwagę czytelnika, bowiem ma do czynienia z problemami rodzinnymi, miłością, starością, samotnością. Nie brak tu sekretów, trudnych decyzji i przemyśleń. Wszystko jednak jest wyważone i nie zagłusza wątku głównego, jakim jest morderstwo. Całość napisana jest językiem lekkim i przystępnym dla każdego. Autorka wykazała się wspaniałym warsztatem literackim i stworzyła powieść z dziennikarskim zacięciem.

Książka szczególnie polecana jest tym, którzy szukają kryminału z ciekawą historią, intrygującymi bohaterami oraz zaskakującym zakończeniem. Ważny jest tu również klimat powieści, który wciąga od pierwszej strony i dzięki któremu można poczuć dreszcz emocji na plecach.

It's only fair to share...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print